Inne

Rośliny strączkowe to dobre źródło białka

Nasiona roślin strączkowych są bardzo korzystne dla naszego zdrowia i stanowią kluczowy składnik diety śródziemnomorskiej. Chociaż ich spożycie spada, zaleca się włączenie ich do naszego menu 2 do 3 razy w tygodniu, ze względu na interesującą zawartość białka roślinnego i błonnika pokarmowego. Ciecierzyca, fasola, soczewica, bób, groch, soja. Nasiona roślin strączkowych są spożywane od około 10 000 lat i stanowią jedną z najbardziej rozpowszechnionych grup żywności na świecie. Nie jest to przypadek, ponieważ są one bogatym w składniki odżywcze pożywieniem o zdrowych właściwościach dla Twojego organizmu.

Nasiona roślin strączkowych jako pełnowartościowe pożywienie.
Nasiona roślin strączkowych wyróżniają się tym, że łączą w sobie kilka ważnych składników odżywczych, dlatego też są uważane za pełnowartościowe i zdrowe pożywienie.

1. Węglowodany.

Nasiona roślin strączkowych są ważnym źródłem skrobi, która dostarcza nam stałej energii na cały dzień. Zawierają również skrobię oporną, która działa jak błonnik o działaniu prebiotycznym (sprzyja rozwojowi pożytecznych bakterii w układzie pokarmowym).

2. Białka roślinne.

Zawierają białko pochodzenia roślinnego, około 20%. Na szczególną uwagę zasługuje soja, która zawiera 36 g białka na 100 g.

3. Błonnik.

Rośliny strączkowe, ogólnie rzecz biorąc, są bogate w błonnik, zwłaszcza rozpuszczalny. Ten rodzaj błonnika ma ważne właściwości, ponieważ zwiększa uczucie sytości, reguluje wchłanianie glukozy, pomaga regulować tranzyt jelitowy i ma działanie prebiotyczne. Jeśli nasiona roślin strączkowych zwykle powodują wzdęcia, spróbuj ugotować je lekko, a po posiłku wypij herbatę na trawienie, która pomaga zminimalizować gazy.
Zawartość tłuszczu w nasionach roślin strączkowych jest bardzo niska. Gotując je lekko, bez dodatku tłustych mięs (chorizo, boczek, żeberka), wyeliminujemy zbędne i niezdrowe kalorie. Zawierają również witaminy i minerały, w tym witaminy z grupy B, wapń i żelazo, choć to ostatnie jest tylko częściowo wchłaniane.

Znaczenie białka roślinnego.

W zbilansowanej diecie zaleca się, aby około 15% dziennej energii pochodziło z białka. Ten składnik odżywczy znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego (jaja, ryby, mięso) oraz w żywności roślinnej, w tym w roślinach strączkowych i orzechach. Eksperci zalecają, aby połowa białka, które spożywamy każdego dnia, pochodziła z pokarmów roślinnych, w celu zmniejszenia ilości tłuszczów nasyconych zawartych w mięsie. Dlatego zaleca się spożywanie nasion roślin strączkowych 2 lub 3 razy w tygodniu, najlepiej zamiast czerwonego mięsa (jagnięcina, wołowina, cielęcina, wołowina, wieprzowina).

Łączenie roślin strączkowych w celu uzyskania wysokiej jakości białka.
Jedną z cech charakterystycznych nasion roślin strączkowych jest to, że aby w pełni wykorzystać ich białka, należy łączyć je ze zbożami, aby zapewnić ich najwyższą jakość. Uzupełnianie nasion roślin strączkowych zbożami jest łatwe, na przykład: soczewica z ryżem, sałatka z ciecierzycy i kuskusu, ryż z fasolą lub towarzyszenie posiłkom z nasionami roślin strączkowych za pomocą chleba.

Jak widać, nasiona roślin strączkowych są pełnowartościowym i zdrowym pożywieniem.

1 thought on “Rośliny strączkowe to dobre źródło białka”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *