Zdrowie

Dlaczego nawodnienie jest ważne? Co jest mitem, co jest prawdą?

Jak wiadomo, głównym składnikiem naszego organizmu jest woda. Odpowiada za transport składników odżywczych, eliminację toksyn i regulację temperatury ciała. Dlatego utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale czy wiesz jak to robić? Jakie są korzyści? Jakie są mity na temat nawodnienia?

Ile wody powinienem pić?

Konieczne jest wypijanie od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, co odpowiada 6-8 szklankom. Liczy się nie tylko ilość, ale także jakość: unikaj słodzonych napojów, a zamiast nich wybieraj wodę, herbaty lub herbatki ziołowe. Nie zapominaj, że żywność również dostarcza wody, szczególnie owoce i warzywa, więc pamiętaj o zaleceniach, aby jeść 5 porcji dziennie, które oprócz błonnika, witamin i przeciwutleniaczy przyczynią się do Twojego nawodnienia.

Pielęgnacja skóry od wewnątrz.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest nawilżanie skóry od zewnątrz za pomocą kremów nawilżających, ale docierają one tylko do najbardziej zewnętrznych warstw skóry. Dlatego tak ważne jest, aby działać od wewnątrz, dostarczając komórkom wody, której potrzebują, aby skóra była zdrowa, miękka i świetlista.

Dobre nawodnienie wspomaga trawienie.
Czy wiesz, że nawodnienie organizmu jest najlepszym sprzymierzeńcem w walce z problemami z tranzytem jelitowym? Pomaga zapobiegać zaparciom, reguluje kwasowość żołądka i pomaga kontrolować apetyt.

Czy nawodnienie ma wpływ na wyniki sportowe?

Jak zapewne już wiesz, podczas ćwiczeń organizm traci wodę przez pot, więc te straty muszą być uzupełnione. Odwodnienie jest czynnikiem ograniczającym wydajność sportową, ponieważ zwiększa temperaturę ciała i tętno, dlatego ważne jest, aby pić nie tylko po ćwiczeniach, ale także przed i w trakcie ćwiczeń, aby utrzymać stały poziom nawodnienia.

Mity na temat nawodnienia: prawda czy fałsz?

Ciemny mocz jest oznaką odwodnienia: PRAWDA.
Ogólnie rzecz biorąc, ciemniejszy kolor moczu oznacza, że jest on bardziej skoncentrowany, co jest oznaką, że nie pijesz wystarczająco dużo płynów, więc pamiętaj, aby pić więcej wody!
Lepiej nie pić wody podczas posiłków: FAŁSZ.
W dietach odchudzających sugeruje się picie wody przed lub w trakcie posiłków, aby zwiększyć uczucie sytości. Woda pomaga rozpuścić pokarm, który nie został dostatecznie przeżuty. Możesz pić przed, w trakcie lub po bez obaw, ale w powolny i zrelaksowany sposób.
Jeśli jesteś spragniony, to znaczy, że jesteś już odwodniony: PRAWDA.
Ściśle rzecz biorąc, jest to prawda. Pragnienie jest spowodowane obniżeniem poziomu wody w organizmie. Nie drastyczne, ale na tyle ważne, aby pamiętać, że nie musisz czekać, aż będziesz spragniony, aby napić się wody.

Strategie utrzymania nawodnienia.

Jeśli zapominasz o piciu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, zacznij od czegoś prostego, np. wypij dużą szklankę wody po przebudzeniu. Trzymaj butelkę wody przy sobie przez cały dzień, aby przypominała Ci o konieczności ciągłego picia.

2 thoughts on “Dlaczego nawodnienie jest ważne? Co jest mitem, co jest prawdą?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *