W dzisiejszych czasach bardzo często dochodzi do zmian w obrębie przewodu pokarmowego. Dbałość o jelita jest niezwykle istotna, gdyż to właśnie one odpowiadają za wchłanianie wszystkich składników odżywczych, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W jelicie grubym mamy florę jelitową, czyli bakterie, które pełnią korzystną rolę w naszym organizmie. Jeśli te bakterie nie są dobrze odżywione, mogą pojawić się złe bakterie, które konkurują z nimi i mogą powodować nasze problemy.
Co zatem możemy zrobić, aby zadbać o zdrowie naszych jelit?
Jedz zróżnicowaną i zrównoważoną dietę! Oznacza to spożywanie wszystkich rodzajów żywności, zbóż (ryż, makaron, kuskus, chleb, itp.), mięsa, ryb, warzyw, owoców, produktów mlecznych, tłustych produktów, takich jak orzechy i suszone owoce.
Aby uregulować tranzyt jelitowy, należy przede wszystkim zwiększyć spożycie błonnika. Istnieją dwa rodzaje błonnika pokarmowego: błonnik nierozpuszczalny, który oczyszcza jelita poprzez wciąganie z sobą substancji, które pozostały w jelitach, oraz błonnik rozpuszczalny, który służy jako pokarm dla pożytecznych bakterii jelitowych, pomagając w ten sposób utrzymać dobrą równowagę flory.
Jak mogę zwiększyć spożycie błonnika?
Błonnik znajduje się w żywności pochodzenia roślinnego, przede wszystkim w takich produktach jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i nierafinowane, tj. pełnoziarniste zboża.
Zaleca się spożywanie 25-30 g błonnika dziennie, dlatego jedz 5 porcji owoców i warzyw dziennie, np. 3 owoce (jeden rano, jeden na deser i jeden na podwieczorek) oraz talerz warzyw na obiad i kolację, zwiększ spożycie roślin strączkowych do 3-4 razy w tygodniu i wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe zamiast rafinowanych.
Czy mogę zrobić więcej? Zawsze możesz zrobić więcej!
Zalecamy włączenie jogurtu do codziennej rutyny, ponieważ zawiera on probiotyki, czyli pożyteczne bakterie, które pomagają zwiększyć równowagę flory jelitowej. Możesz dodać nasiona lnu, ponieważ są one bogate w błonnik i zwiększą Twoje dzienne spożycie.
A poza zdrowym odżywianiem?
Ruszaj się! Ćwiczenia fizyczne stymulują ruchy jelit, sprzyjając tym samym tranzytowi jelitowemu. Bądź aktywny fizycznie każdego dnia, np. chodząc na siłownię, grając w tenisa, lub po prostu spacerując przez 30 minut; zostaw samochód w domu i idź pieszo do pracy, lub po sprawunki.
Nie zapomnij o nawodnieniu! Należy pić od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Możesz to zrobić wypijając 6 do 8 szklanek wody, herbat ziołowych, bulionów. Nawodnienie jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a także wspomaga zdrowie jelit.
Ciekawe info. Dzięki za to, że chciało Ci się to napisać.