Dieta

Słoneczniki: wszystko, co trzeba wiedzieć

Słoneczniki to piękne kwiaty, które od lat cieszą się popularnością ze względu na oryginalny wygląd oraz przydatność – nasiona słonecznika są przysmakiem, który może zostać użyty w wielu daniach. Roślina ta stanowi wspaniałą ozdobę ogródka. Pragniesz, aby zagościła także w twoim, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nie szukaj dalej – tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje na temat słoneczników.

Najczęstsza odmiana słoneczników – czyli jaka?

Słoneczniki (Helianthus L.) to rośliny z  rodzaju astrowatych. Ich cechą charakterystyczną są żółte, duże kwiaty zebrane w koszyczki. Najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny jest słonecznik zwyczajny (Helianthus Annus). Posiada on wiele zastosowań. Może stanowić piękną roślinę ozdobną, ale jest także jedną z najważniejszych roślin oleistych – olej słonecznikowy znajduje szerokie zastosowania, choć głównie w przemyśle spożywczym. Nasiona słonecznika to źródło wielu cennych witamin –A, E, D, czy B6 . Kwiaty zaś mogą stać się składnikiem naparów pomagających zwalczyć gorączkę i choroby układu pokarmowego. Słoneczniki są także roślinami miododajnymi.

Słoneczniki nie są trudne w uprawie i z pewnością pięknie wyrosną, jeśli będą miały zapewnione odpowiednie warunki. Do prawidłowego wzrostu potrzebna jest im lekko wilgotna gleba, która będzie bogata w składniki pokarmowe, a także – rzecz jasna – dostęp do słońca. Kwiaty te będą wspaniale się czuć na słonecznych stanowiskach osłoniętych od wiatru.

Od kiedy słoneczniki są dostępne w sklepach?

Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, gdy lato zadomowi się na dobre, a temperatury będą wysokie, można zadać sobie pytanie:”od kiedy słoneczniki są dostępne w sklepach?”.
Nasiona tych kwiatów można zakupić od sierpnia do września. Ich niska cena skłania do samodzielnego zasiania słoneczników i cieszenia się wszystkimi zaletami, jakie mają. Słoneczniki można także kupić w formie kwiatów. Kiedy można kupić w sklepie słonecznik? Należy szukać go w sklepach od połowy czerwca aż do połowy września. Tym sposobem możemy zapewnić sobie wspaniały kwiat cięty do bukietu lub wiązanki.

Kiedy można siać słonecznik?

Mając zakupione lub przechowane z zeszłego roku nasiona, należy tylko czekać na odpowiednią chwilę do wysiewu.
Kiedy siać słonecznik? Najczęściej przyjmowaną datą jest przełom kwietnia i maja – od 20. dnia kwietnia do 20. dnia maja. Wysokie odmiany słonecznika – na nasiona – lepiej siać w ogrodach już w kwietniu lub pierwszych dniach maja. Słoneczniki ozdobne (wysokie i karłowe) można siać w maju. W późniejszym czasie kwiaty nie są wysiewane – wyjątkiem są słoneczniki siane w lipcu, jednak są one przeznaczone jedynie na zielone nawozy.

Czym siać słonecznik?

W zależności od przeznaczenia kwiatu możemy wyróżnić inne narzędzia do wysiewu. Jeżeli słonecznik ma służyć nam jedynie jako dekoracja lub posiadamy kilka sztuk na nasiona, najskuteczniejszym narzędziem do wysiewu będą własne ręce.
Przy małej ilości kwiatów sianie ich nie powinno być męczące ani tym bardziej skomplikowane. Słoneczniki można zasiać w donicy lub w gruncie. Warto wcześniej przemyśleć miejsce zasadzenia, bo nie znoszą one dobrze przesadzania. Przed zasadzeniem należy odpowiednio przygotować glebę – odchwaścić, przekopać i rozbić większe grudki ziemi. Następnie należy wykopać dołek o głębokości 2-3cm, umieścić tam kilka nasion, a następnie obficie podlać wodą. Należy zadbać o odpowiednie przerwy między kwiatami — słoneczniki wysokie sieje się co 50-100 cm, zaś niskie — co 30-50 cm.

Jeżeli słonecznik siejemy na polu, z całą pewnością należy zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne narzędzia niż łopata i własne dłonie. Więc czym siać słonecznik? Do tego celu możemy posłużyć się siewnikiem punktowym. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że nasiona będą odpowiednio rozłożone w rzędzie. Nasiona powinny być wtedy rozsiane na głębokość 3 cm w rozstawie 75 cm.

Kwitnienie słonecznika

Kwitnienie słonecznika jest kwestią, która będzie zależała od czasu zasiewu. Gdy kwiaty zostały wysiane później, należy także później oczekiwać kwitnienia.
Kiedy można tego oczekiwać? Kiedy kwitnie słonecznik? Ta jednoroczna roślina może kwitnąć od lipca do października. Pozostaje jednak pytanie: „jak długo kwietnie słonecznik?”. Czas kwitnienia to od około miesiąca do nawet dwóch miesięcy. W tym optymalnym przedziale czasowym możemy Cieszyć się ich piękną, żółtą barwą i różnorodnością, jaką mają do zaoferowania.

Podsumowując, słoneczniki to niezwykłe rośliny, które są proste w wysiewaniu i nie potrzebują zbyt wymagających warunków. Ich sianie nie jest skomplikowane i przynosi niesamowite efekty. Rośliny te mają wiele zastosowań w przemyśle spożywczym, jak i jako dekoracja.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *