Zaawansowana diagnostyka prenatalna proponuje nieinwazyjne badanie wolnokrążącego płodowego DNA, obecnego w krwi matki. Analiza cfDNA płodu, oparta na laboratoryjnej analizie próbki krwi żylnej pobranej od ciężarnej, umożliwia ocenę ryzyka wystąpienia zespołów wad wrodzonych. Testem badającym cfDNA jest między innymi test prenatalny Harmony.
Poznaj bliżej test Harmony
Nieinwazyjny test prenatalny Harmony jest aktualnie najszerzej przebadanym testem NIPT (Non Invasive Prenatal Testing), umożliwiającym wykrycie zaburzeń chromosomalnych płodu. Możliwy do przeprowadzenia już pod koniec I trymestru ciąży, daje niemal stuprocentową pewność dotyczącą stanu zdrowia nienarodzonego dziecka. O czym warto wiedzieć, decydując się na ten rodzaj płatnej diagnostyki prenatalnej?
Test Harmony można wykonać od 10 tygodnia ciąży
Test Harmony powinien być wykonany pomiędzy 10 a 20 tygodniem ciąży. Badanie należy do grupy badań nieinwazyjnych i pozostaje bez wpływu na zdrowie matki i nienarodzonego dziecka.
Wykonanie testu Harmony nie wymaga przygotowania
Wykonanie testu prenatalnego Harmony nie wymaga przygotowania. Do przeprowadzenia analizy cfDNA płodu pobiera się 20 ml krwi żylnej matki. Próbka jest przekazywana do badań laboratoryjnych.
Wykonanie testu Harmony jest nieskomplikowane i bezpieczne
Nieinwazyjny test prenatalny Harmony nie zakłóca przebiegu ciąży. Analiza wolnokrążącego płodowego DNA opiera się na analizie krwi matki. W celu przeprowadzenia badań próbka wraz z uzupełnionymi danymi jest wysyłana do laboratorium.
Czas oczekiwania na wynik jest krótki
Wynik badania prenatalnego, przeprowadzonego z wykorzystaniem testu Harmony, jest wysyłany bezpośrednio do przedstawiciela opieki medycznej, u którego zostało wykonane badanie. Wynik testu powinien być zinterpretowany przez lekarza.
Istnieją przeciwwskazania do wykonania testu Harmony
Test prenatalny Harmony może być wykonany dla ciąży bliźniaczej, ale nie może być wykonany dla ciąży z większą ilością zarodków. Analizy cfDNA płodu nie powinno wykonywać się w przypadku ciąży u surogatki (wynik może być niemiarodajny) oraz w przypadku obumarcia jednego z płodów w ciąży mnogiej. Dla wiarygodności testu prenatalnego Harmony nie ma znaczenia sposób zapłodnienia.
Test Harmony dostarcza wiarygodnych informacji o ryzyku wystąpienia wad chromosomalnych
Nieinwazyjny test prenatalny Harmony dostarcza wiarygodnych informacji o ryzyku wystąpienia trisomii 21 (zespół Downa), trisomii 18 (zespół Edwardsa) i trisomii 13 (zespół Patau), a także – zespołu DiGeorge’a (mikrodelecja 22q11.2.) i aneuploidii chromosomów płci (trisomii chromosomów X, zespołu Klinefeltera oraz zespołu Jacobsa). Test Harmony cechuje się wyraźnie mniejszą ilością wyników fałszywie dodatnich i może służyć określeniu płci nienarodzonego dziecka.
[ Treść sponsorowana ]
Uwaga: Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady lekarza.