Dieta ketogeniczna, zwana potocznie keto, jest ostatnio bardzo popularnym modelem żywienia. Jej ścisłe przestrzeganie pozwala w szybkim tempie zrzucić nadprogramowe kilogramy, bez konieczności odbywania głodówek lub jedzenia samych warzyw. Czym jest dieta keto, co powinno się na niej jeść i dla kogo jest szczególnie rekomendowana?
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta keto zyskuje coraz więcej zwolenników. Ten model żywienia polega przede wszystkim na ograniczeniu spożycia węglowodanów, które zostają zastąpione zdrowymi tłuszczami i w niedużej ilości białkiem. Energia pobierana zostaje z tkanki tłuszczowej, a nie jak ma to miejsce w przypadku innych diet, z węglowodanów. Wiele osób może to szokować, bo tłuszcz przez wiele lat był obwiniany o przyczynę gromadzenia się dodatkowych kilogramów na ciele. Z tego powodu diety opierały się na drastycznym zmniejszeniu ilości dostarczanego tłuszczu, który oprócz tego, że jest nośnikiem smaku, w organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji. Dopiero od kilku lat prym wśród diet wiodą te, które polegają na ograniczeniu spożycia węgli. Istnieje wiele badań mówiących o tym, że to ich nadmiar powoduje tycie, dlatego taką popularnością cieszy się dieta keto, której efekty zauważalne są niemalże natychmiastowo.
Żywienie w diecie ketogenicznej
W diecie ketogenicznej najważniejsze jest zaadaptowanie organizmu, czyli wprowadzenie się w stan ketozy. Jest to początkowa faza diety, w której ilość dostarczanych węglowodanów wraz z pożywieniem nie powinna przekraczać 20 g dziennie. Trwa to zazwyczaj do 4 tygodni i w tym czasie należy szczególnie zwracać uwagę na to, co się je. Po upływie tego czasu podaż węglowodanów można delikatnie zwiększyć, jednak przez cały czas trwania diety ketogenicznej nie powinno się przekraczać 50 g węglowodanów. Zamiast nich główne źródło dostarczanych kalorii powinny stanowić zdrowe tłuszcze. Mowa tu o mięsach, rybach, orzechach i nasionach, tłustych produktach mlecznych i olejach tłoczonych na zimno. W diecie dopuszczalne jest także spożywanie warzyw, cechujących się niewielką ilością węglowodanów, takich jak brokuły, sałata, awokado, ogórki, pomidory czy papryka. W wielu sklepach jest także możliwość zakupu gotowych mieszanek niskowęglowodanowych, które pozwalają na przygotowanie pieczywa, domowych makaronów czy deserów.
Efekty diety keto
Zauważalne efekty na wadze można zauważyć już po dwóch tygodniach bycia na diecie keto. Bardzo ważne jest to, by spożywać odpowiednią ilość kalorii względem swojego wzrostu i wagi. Zbyt duża ilość dostarczanych kalorii spowoduje tycie, natomiast zbyt mała przyczyni się do zastoju wagi. Wprowadzenie diety keto wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem wszystkich jej zasad i nie pozwala na częste odstępstwa. Po dłuższym czasie bez dostarczania cukru do organizmu nawet kilka kostek mlecznej czekolady może spowodować gorsze samopoczucie, dlatego tak ważna jest samodyscyplina. Dieta polecana jest wszystkim tym, którzy mają problem z utratą nadprogramowych kilogramów, lecz nie tylko. Dieta keto rekomendowana jest dla osób borykających się z problemami neurologicznymi. Ma także dobry wpływ na zapobieganie pogarszania się stanu zdrowia osób ze spektrum autyzmu, z chorobą Alzheimera czy Parkinsona.
Ciekawy tekst. Jest to jednak zagadnienie które można było znacznie szerzej opisać.
Jak Ty o czymś napiszesz to opłaca się to czytać! Świetny tekst, dzięki.