Dieta

Czym są i jak wykorzystać borówki amerykańskie

Podczas sezonu na przetwory wiele osób szuka nowych przepisów na dżemy lub galaretki, półki sklepowe uginają się pod ciężarem dojrzałych owoców, a pośród nic możemy dostrzec także borówki amerykańskie. Borówki, które większość osób je na surowo lub wykorzystuje do słodkich wypieków, a niewielu szuka innych sposobów jak wykorzystać borówki. Pochylmy się nad nimi i zbadajmy te owoce podobne do naszych swojskich jagód.

Borówka, a jagoda

Właśnie kwestia borówki a jagody. W języku angielskim obu im przypiszemy nazwę blueberry, gdyż należą do tej samej rodziny wrzosowatych. Polskie jagody zbierane w lasach to borówki czarne, a te amerykańskie są tez zwane borówkami wysoki ze względu na wyższy wzrost rośliny. Z tego względu też borówki amerykańskie są większe rozmiarem niż jagody. Nie są tak idealnie okrągłe, skórka jest jaśniejsza. Są też o wiele mniej brudzące i kłopotliwe zwłaszcza przy dzieciach, gdyż w przeciwieństwie do jagód nie wypływa z nich ciemnofioletowy i trudny do wywabienia sok. Nie ma chyba osoby, która lubiłaby jagody, a borówki uznawałaby za niesmaczne. Obydwie odmiany są również bogate w witaminy i polecane do spożywania przez każdego.

Właściwości lecznicze borówek są zwykle niedoceniane, a szkoda. Według naukowców borówki dzięki flawonoidom mogą znacząco wpływać na poprawę pamięci, zmniejszenie nadciśnienia tętniczego, a nawet zapobiegać marskości wątroby i nowotworom. Także diabetycy typu 2 oraz osoby z insulinoopornością mogą je bez obaw spożywać, gdyż borówki indeks glikemiczny mają niski na poziomie IG=53.

Ile kalorii ma borówka amerykańska

Jeżeli chodzi o liczby to jednym z częstych pytań o borówki jest to ile kalorii ma borówka amerykańska i w tej kwestii odpowiedź wymaga wyjaśnienia. Kaloryczność podana jest na 100 gramów owoców, a nie pojedynczej jagody. Niektórzy oczywiście będą to krytykować, ale nikt raczej nie zjada jedynie jednej jagody naraz. Tak więc całe 100 g borówek czyli mała miseczka to około 57 kcal. Bardzo niewiele patrząc na jej dobroczynne działania i smak, dlatego smakując borówki nie musimy obawiać się wyrzutów sumienia za przekroczenie limitu kalorii na dany dzień.

Cena borówki amerykańskiej

Często zaporowa wydaje się być cena borówki amerykańskiej. Śliczne plastikowe koszyczki importowanych owoców z Chile lub Hiszpanii dostępne niemalże cały rok w sklepach przyzwyczaiły kupujących do tego, że można je dostać w każdym momencie. Jednak cena za kilogram polskich borówek najbardziej korzystna jest w okresie letnim. Pierwsze krzaki mogą owocować już w lipcu i wtedy cena jest najwyższa, by później zmaleć i ponownie wzrosnąć z końcem września i początkiem października. Średnio cena kilograma borówki wynosi ok 20zł, jednak widełki są dosyć szerokie. Rozbieżności występują w zależności od regionu kraju, zazwyczaj najniższa jest w środkowej Polsce. Dosyć tanio dostaniem borówki w sklepach, ale będzie to kosztem ich jakości. Nie zapominając o tym, że kupno kilku lub więcej kilogramów owoców już zapakowanych wiąże się z kupnem kilkudziesięciu plastikowych pojemników, bo przecież borówki w markecie zazwyczaj pakowane są w małe gramatury. Jeżeli zależy nam na ograniczaniu plastiku warto sprawdzić, czy na okolicznym rynku czy warzywniaku nie ma borówki ważonej na kilogramy. Ostatecznie można także pokusić się o znalezienie gospodarstwa, gdzie można samemu zerwać borówki na swój użytek i zapłacić bezpośrednio ich producentowi, jednak jest to opcja bardziej popularna na Zachodzie.

 

Co można zrobić z borówki amerykańskiej

Gdy szukamy pomysłu, co można zrobić z borówki amerykańskiej znajdziemy nie tylko przepisy na szybkie i pyszne desery lub ucierane ciasta, ale też receptury na zachowanie tych owoców w słoikach. Co prawda, przetwory z borówki amerykańskiej nie są tak popularne jak te z jagód, ale cieszą się sporą sympatią osób, które miały już okazję ich spróbować.

Jedną z prostszych, a smacznych rzeczy jest dżem z borówki amerykańskiej. Łatwy do zrobienia, nie wymaga żadnych wymyślnych sposobów ani przyrządów. Dzięki temu, że borówki na starcie mają słodki smak nie musimy dodawać tyle cukru co do kwaśniejszych owoców typu wiśnie czy pigwa. Na dwa kilogramy owoców wystarczy 400 g cukru. Dla ulepszenia smaku możemy dodać sok z cytryny, laskę wanilii lub w ostateczności opakowanie cukru waniliowego. Oczyszczone z listków i ogonków owoce myjemy i by przyśpieszyć cały proces możemy je zblendować w garnku. Jeżeli nie posiadamy blendera wystarczy, że owoce zasypiemy cukrem i będziemy je miażdżyć podczas gotowania, najlepiej do tego sprawdzi się tłuczek do ziemniaków. Dodajemy też sok z cytryny i wanilię, a po zagotowaniu zmniejszamy ogień do minimum i pozwalamy mu się gotować przez około 20 minut. Jeżeli są zauważalne większe kawałki owoców należy podgotować go odrobinę dłużej. W przypadku gdy lubisz bardziej zwarty dżem i nie masz wiele czasu lub doświadczenia możesz dodać cukier żelujący lub żelfix (proporcje zazwyczaj są podane na opakowaniu), co znacząco skróci czas przygotowania dżemu. Gotowy gorący dżem przekładaj do czystych i wyparzonych słoików dbając, by nie napełniać ich do pełna i nie zabrudzić rantu. Po zakręceniu odwróć słoik do góry nogami i ustaw na ściereczce, którą później będziesz je przykrywać, by stygły stopniowo. W większości przypadków gdy wieczko wklęsło można pominąć proces pasteryzacji, ale niektórzy wolą dla pewności przegotować słoiki.

Jeżeli mamy w domu osoby, które nie przepadają za słodkim smarowidłami do kanapek lub naleśników, wtedy możemy zrobić sok z borówki amerykańskiej. Wtedy nie tylko nie poświęcimy tyle czasy i energii co na konfitury, a przecież każdy pić musi. Wystarczy, że 1 kg owoców umyjemy na sicie i zasypiemy je 250 g cukru na noc. Po tym czasie napełnimy owocami czyste i wyparzone słoiki, zakręcimy je i zagotujemy w garnku z wodą tak, by sięgała 3/4 wysokości słoików. Podczas gotowania wytworzy się więcej soku i słoiki się zapastryzują. Po około kwadransie wyjmujemy słoiki z garnka i stawiamy do góry nogami na ścierce by wystygły.

Mrożone borówki

Co zrobić w przypadku gdy marzy nam się, na przykład frużelina z borówki amerykańskiej, a nie mamy dostępu do świeżych owoców? Wtedy przyjdą z pomocą gotowe borówki mrożone, gdyż te owoce nie tracą swoich właściwości po zamrożeniu. Opakowania możemy kupić w każdym supermarkecie i zużyć nawet nie w sezonie na owoce. Możemy także zrobić domowe mrożone borówki, wystarczy tylko dowiedzieć się jak mrozić borówki. Wystarczy świeże owoce z zaufanego źródła dokładnie przepłukać na sitku i delikatnie wysypać na ściereczkę lub papierowy ręcznik do wyschnięcia. Zależy nam, by były całkowicie suche, aby uniknąć zamrażania się pozostałej wody i tworzenia grudek lodu. Suche owoce przesypujemy do woreczków foliowych i zamrażamy, najlepiej najpierw ułożyć je na płasko, by się nie pogniotły.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *