facebook

Wiosenny Wiatr

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Woskrzenicach Małych


Pierwsze Konie

Od zawsze marzyłem o tym, żeby mieć własnego konia. Gdy się ożeniłem, moje marzenia podzieliła żona, a z czasem synowie.

Nigdy nie zapomnę chwili, gdy w prezencie od moich rodziców dostaliśmy źrebaka. To był przełom w naszym życiu. Niedługo potem dowiedzieliśmy się, że znajomy ma na sprzedaż klacz ze źrebakiem. Zobaczyliśmy go pierwszy raz i nietrudno było dostrzec, że to niezwykłe zwierzę. Książę był czarny jak heban, radośnie galopował wokół matki, rozszerzając chrapy. Co chwilę z czterech kopyt wyskakiwał w górę, zachęcając ją do wspólnej zabawy, a gdy ta nie reagowała, biegł z całych sił w przeciwną stronę, jakby ścigając się z wiatrem. Kształtna głowa, o szerokim czole i pięknych, ciemnych oczach od razu zdradzała inteligencję i temperament. Na nas spoglądał nieufnie, a w tym spojrzeniu kryło się coś więcej, coś, co sprawiło, że od razu poczułem, że ten koń będzie dla mnie. Celta, jego matka, początkowo niesforna dzikuska teraz jest nazywana „doktor Celta” ze względu na funkcję konia – profesora, z której doskonale się wywiązuje. W stadzie wywalczyła pozycję przywódczyni.

Niespełna miesiąc po tym przeczytałem ogłoszenie „sprzedam konia – gniady, angloarab”, to był Huzar. Tak rozpoczyna się przygoda z naszymi słodziakami, czyli konikami. Na chwilę obecną mamy 26 koni różnych ras: małopokaki, araby, haflingery, kuce, zimnokrwiste.


Początki Stajni

Stajnię „Wiosenny Wiatr” otworzyliśmy w 2003 roku. W ciągu tych kilku lat, nasza stajnia zmieniła się w Gospodarstwo Agroturystyczne „Wiosenny Wiatr” a potem Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wiosenny Wiatr”. Zmodernizowaliśmy i unowocześniliśmy stajnię główną, przebudowaliśmy trzy pozostałe, rozbudowaliśmy place do jazdy konnej. Dysponujemy piaszczystą i trawiastą ujeżdżalnią, pierścieniem do jazdy dla początkujących, bądź pracy z koniem "z ziemi" oraz rozpoczęliśmy budowę krytej ujeżdżalni. Dzięki temu, nasi goście i konie, mogą w pełni cieszyć się jeździectwem i w odpowiednich warunkach poznawać tajniki tego pięknego sportu. Równocześnie, dbamy o urozmaicanie aktywnego wypoczynku odwiedzających.

Dla amatorów sportów grupowych, proponujemy świetną zabawę przy wspólnej grze w siatkówkę plażową czy rywalizację przy strzelaniu z łuku/wiatrówki, posiadamy park linowy, są tu mosty wiszące od 1m wysokości do 7 metrów , ściankę wspinaczkową, zjazd tyrolski na linie, równoważnie ruchome i stałe, linę tarzana, a zimą wyścigi saneczkowe z przygotowanej specjalnie górki saneczkowej i kuligi rodzinne lub grupowe.

Obecnie jesteśmy na etapie budowy Grodziska wczesno-średniowiecznego, zakończenie prac planujemy na naszą majówkę 2015r. Posiadamy też własny las ok. 10 ha, z przepięknym miejscem do wypoczynku przy ognisku, planujemy organizować wspólne wyprawy na grzybobranie dla grup rodzinnych lub znajomych.

Cieszymy się, że o każdej porze roku coraz więcej osób nas odwiedza, nawet w mroźne dni nasza stajnia nie świeci pustkami, z każdym rokiem przybywa do nas więcej urlopowiczów z całej Polski i z zagranicy. Dzięki temu, z każdym dniem, nowy cel pojawia się w naszym życiu. W planach mamy dalszą rozbudowę bazy noclegowej, wzbogacenie oferty wypoczynkowej (budowa groty solnej, mini karczmy, oraz stworzenie warsztatów z kowalstwa, garncarstwa oraz ziołolecznictwa ).


W grudniu 2009 roku, dzięki zaangażowaniu grupy miłośników koni, turystyki i rekreacji konnej zostało utworzone: STOWARZYSZENIE ROZWOJU TURYSTYKI KONNEJ,TRADYCJI JEŹDZIECKICH I HIPOTERAPII z siedzibą w Woskrzenicach Małych 15. KRS: 0000346809 Konto bankowe: 17 8025 0007 0029 7602 2000 0010 Bank Spółdzielczy, Biała Podlaska


Cele stowarzyszenia:

Prowadzenie i promowanie turystyki konnej, agroturystyki, rekreacji oraz hipoterapii.
* Promowanie konia jako zwierzęcia wysoce użytkowego w gospodarstwach agroturystycznych oraz w turystyce konnej.
* Rozpowszechnianie wiedzy o koniu, turystyce konnej, przyrodzie oraz historii Polski.
* Wytyczanie, znakowanie i utrzymywanie w dobrym stanie szlaków konnych, organizowanie infrastruktury niezbędnej dla turystyki konnej, w szczególności baz noclegowych, miejsc postojowych oraz baz żywieniowych dla zwierząt.
* Szkolenie i dobór zwierząt dla potrzeb turystyki konnej, agroturystyki i rekreacji.
* Dbanie o przyrodę i ochronę środowiska poprzez monitorowanie szlaków turystycznych.
* Kultywowanie i popularyzowanie kultury jeździeckiej.
* Odnowienie tradycji jeździeckich – regionu.


Ela i Mariusz Kolenda


Wiosenny Wiatr
Woskrzenice Małe 15
21-500 Biała Podlaska


telefon:
607 070 403 - Ernest Kolenda
(Informacje rezerw. grup)
601 451 238 - Mariusz Kolenda
720 888 532 - Hubert Kolenda